Kısa süre için geçerli indirim kampanyasını  kaçırmayın!!
 Kısa süre için geçerli indirim kampanyasını  kaçırmayın!
Tüm Blog Yazıları
E-Müstahsil Makbuzu Nedir?
5 Eylül 2019

E-Müstahsil Makbuzu, Türkiye'de 2019 yılında yürürlüğe giren bir uygulama olup, elektronik ortamda düzenlenen ve alıcıya iletilen belgelerdir. Bu belgeler, ürün veya hizmet satışı sonucu oluşan ticari işlemleri kayıt altına almak ve vergi mevzuatına uygun şekilde raporlama yapmak amacıyla kullanılmaktadır. E-müstahsil makbuzu, kâğıt ortamında düzenlenen müstahsil makbuzlarının elektronik ortamda düzenlenmesini ve saklanmasını sağlamaktadır.

Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden, mal satın alımında fatura yerine geçen ticari vesika olarak kağıt ortamda Müstahsil Makbuzu düzenleyen mükellefler, e-MM düzenleyerek, kağıt ve e-ortamda muhafaza edip Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’e e-ortamda raporlayabilmektedirler

E-müstahsil makbuzları, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara ve prosedürlere göre düzenlenir ve elektronik olarak alıcıya iletilir. Bu belgeler, alıcının satın aldığı ürün veya hizmetin bedelini ödediğini ve işlemi gerçekleştirdiğini kanıtlamak amacıyla kullanılır. E-müstahsil makbuzları, vergi mükellefleri tarafından düzenlenir ve saklanırken, alıcılar da bu belgeleri vergi dönemlerinde beyan etmek için kullanabilirler.

E-müstahsil makbuzları, kağıt ortamında düzenlenen müstahsil makbuzlarına göre daha hızlı, pratik ve çevre dostu bir yöntemdir. Elektronik ortamda düzenlenen ve saklanan bu belgeler, işletmelerin ve vergi mükelleflerinin işlemlerini daha verimli bir şekilde yönetmelerine olanak sağlar.

E-MM’de Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

  • Belgenin tarihi, saat ve dakika olarak düzenlenme zamanı ve belge numarası yer alır.
  • Malı satan çiftçinin adı, soyadı, TCKN TC Kimlik Numarası ve ikametgah adresi yer alır.
  • Malı satın alan tüccar veya çiftçinin adı, soyadı veya unvanı, vergi dairesi, VKN Vergi Kimlik Numarası ve adresi yer alır.
  • Satın alınan malın cinsi, miktarı, bedeli, vergi ve varsa diğer kesintiler tutarı yer alır.

         Mükellefler bu zorunlu bilgilere ek olarak, ihtiyaçları doğrultusunda farklı bilgilere de yer verebilmektedir.

         İYİHESAP E-MÜSTAHSİL MAKBUZU DÜZENLEME ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR.

Ayrıcalıkları Keşfet
Üstün Özellikleri, Pazaryeri ve E-Ticaret Entegrasyonları ile İYİHESAP Tek Panelden, Kolayca tüm operasyonlarınızı yönetir. Toplu fatura düzenleyebilir, kargo makbuzları yazdırabilirsiniz.!
Kullanıcı Dostu
Kullanıcı Dostu
İYİHESAP Eğitime ihtiyaç duyulmayacak kadar kolaydır ve aynı zamanda kendi içerisinde yardım videoları ile desteklenmiştir.
Ücretsiz Güncellemeler
Ücretsiz Güncellemeler
Sürekli güncellenen İYİHESAP ile tüm güncellemeleri ücretsiz alırsınız ve programın tüm özelliklerini kısıtlamasız kullanabilirsiniz.
Zengin Entegrasyonlar
Zengin Entegrasyonlar
Bilinen tüm e-ticaret ve pazaryeri sitelerine entegrasyonu ve dahili sanal pos, sms sistemi ile ahtapot bir yazılımdır.
Özgürce Kullanım
Özgürce Kullanım
İYİHESAP ek kullanıcı, banka, depo, şube, döviz vb. gibi özelliklerde sizden ücret talep etmez. Tüm özellikleri özgürce kullanırsınız.
E-Hizmetler
E-Hizmetler
E-Fatura, E-İrsaliye, E-Mutabakat gbi tüm süreçlerinizi İYİHESAP ile hatasız yürütebilirsiniz. Gelen E-Faturalarınızı tek tıklama ile işleyebilirsiniz.
Hızlı Raporlama
Hızlı Raporlama
Tüm işletmelerin ihtiyaç duyabileceği raporlama seçenekleri.. Cari, stok, kasa, banka, döviz, çek, senet raporları gib onlarca seçenek.
Ayrıcalıklar
3 Dakikada hesabını oluştur

14 Gün Sınırsız kullanın. Teklif, sipariş, E-fatura işlemlerinizi sms ile saniyede gönderin ve müşteri memnuniyetini artırın.

0
Tamamlanan Proje
0
Mutlu Müşteri
0
Olumlu Geridönüş
0
Kazanılan Ödül
Türkiye’nin Lider
Ön Muhasebe Yazılımı
Binlerce büyük markanın tercihi İYİHESAP ile güvenli ve kullanıcı dostu ön muhasebeyi deneyimleyin, herşeyin ne kadar İYİ olduğunu göreceksiniz.
14 Gün Ücretsiz Deneyin
İnternete erişebilen her türlü cihazdan kullanım kolaylığı ile İYİHESAP'ın benzersiz özelliklerini çok seveceksiniz
WhatsApp Support
WhatsApp Destek
Bize Mesaj Gönderin