Kısa süre için geçerli indirim kampanyasını  kaçırmayın!!
 Kısa süre için geçerli indirim kampanyasını  kaçırmayın!
Tüm Blog Yazıları
Ba / Bs Formu Nedir?
21 Şubat 2024

Ba ve Bs, bir işletmenin finansal durumunu gösteren önemli finansal oranlardır.

  • Ba (Bilanço Aktif): Ba, bir işletmenin varlıklarını gösteren finansal orandır. Varlıklar, işletmenin sahip olduğu maddi ve maddi olmayan varlıkları temsil eder. Ba oranı, işletmenin aktiflerinin ne kadarının borçlarla finanse edildiğini gösterir. Ba oranı yüksek olan bir işletme, varlıklarının büyük bir kısmını borçlarla finanse etmekte ve finansal riski artırmaktadır.

  • Bs (Bilanço Sermaye): Bs, bir işletmenin özkaynaklarını gösteren finansal orandır. Özkaynaklar, işletmenin sahip olduğu sermaye ve karları temsil eder. Bs oranı, işletmenin özkaynaklarının ne kadarının borçlarla finanse edildiğini gösterir. Bs oranı yüksek olan bir işletme, özkaynaklarının büyük bir kısmını borçlarla finanse etmekte ve finansal gücünü zayıflatmaktadır.

Bu nedenle, Ba ve Bs oranları işletmenin finansal sağlığını değerlendirmek için önemli göstergelerdir. İşletmeler genellikle bu oranları düzenli olarak hesaplayarak finansal durumlarını izler ve gelişmelerini takip ederler.

Ba/BS formları Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığının önemli araçlarından biridir.Ba kısaltması (bildirim alacak ); Mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim için kullanılır.Bs kısaltması (bildirim satacak); Mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim için kullanılır.
BA BS formları vergi dairesine beyan ettiğimiz bir tür form çeşididir. Vergi beyannamesi olmamakla beraber tarh ve tahakkuk eden bir vergi bulunmamaktadır. Yani sonunda ödenecek bir beyan mevcut değildir.
Ba­­/Bs formları her ayın 5’ine kadar bildirilmesi gereken formlardır. Mal alış, mal alış iadesi, mal satış, mal satış iadesi, demirbaşlar, giderler gibi faturalandırılmış belgeler de olarak adlandırılan hesaplarda K.D.V hariç tutarı 5.000 TL’yi geçen faturaların toplam tutarlarını ve fatura adetlerinin bildirilmesi gerekmektedir.
Sistemle alıcı ve satıcıların, alım satımlarının karşılaştırılması, hakkında sahte ya da içerik yanıltıcı belge kullandığı konusunda çıkarım yapan veya rapor bulunanların alım ve satımları, taklit edilen belgelerin tespiti yapılabilmektedir. Yine bu sistem KDV iadelerinde de önemli bir veri tabanı teşkil etmektedir.

Ayrıcalıkları Keşfet
Üstün Özellikleri, Pazaryeri ve E-Ticaret Entegrasyonları ile İYİHESAP Tek Panelden, Kolayca tüm operasyonlarınızı yönetir. Toplu fatura düzenleyebilir, kargo makbuzları yazdırabilirsiniz.!
Kullanıcı Dostu
Kullanıcı Dostu
İYİHESAP Eğitime ihtiyaç duyulmayacak kadar kolaydır ve aynı zamanda kendi içerisinde yardım videoları ile desteklenmiştir.
Ücretsiz Güncellemeler
Ücretsiz Güncellemeler
Sürekli güncellenen İYİHESAP ile tüm güncellemeleri ücretsiz alırsınız ve programın tüm özelliklerini kısıtlamasız kullanabilirsiniz.
Zengin Entegrasyonlar
Zengin Entegrasyonlar
Bilinen tüm e-ticaret ve pazaryeri sitelerine entegrasyonu ve dahili sanal pos, sms sistemi ile ahtapot bir yazılımdır.
Özgürce Kullanım
Özgürce Kullanım
İYİHESAP ek kullanıcı, banka, depo, şube, döviz vb. gibi özelliklerde sizden ücret talep etmez. Tüm özellikleri özgürce kullanırsınız.
E-Hizmetler
E-Hizmetler
E-Fatura, E-İrsaliye, E-Mutabakat gbi tüm süreçlerinizi İYİHESAP ile hatasız yürütebilirsiniz. Gelen E-Faturalarınızı tek tıklama ile işleyebilirsiniz.
Hızlı Raporlama
Hızlı Raporlama
Tüm işletmelerin ihtiyaç duyabileceği raporlama seçenekleri.. Cari, stok, kasa, banka, döviz, çek, senet raporları gib onlarca seçenek.
Ayrıcalıklar
3 Dakikada hesabını oluştur

14 Gün Sınırsız kullanın. Teklif, sipariş, E-fatura işlemlerinizi sms ile saniyede gönderin ve müşteri memnuniyetini artırın.

0
Tamamlanan Proje
0
Mutlu Müşteri
0
Olumlu Geridönüş
0
Kazanılan Ödül
Türkiye’nin Lider
Ön Muhasebe Yazılımı
Binlerce büyük markanın tercihi İYİHESAP ile güvenli ve kullanıcı dostu ön muhasebeyi deneyimleyin, herşeyin ne kadar İYİ olduğunu göreceksiniz.
14 Gün Ücretsiz Deneyin
İnternete erişebilen her türlü cihazdan kullanım kolaylığı ile İYİHESAP'ın benzersiz özelliklerini çok seveceksiniz
WhatsApp Support
WhatsApp Destek
Bize Mesaj Gönderin